محرمان محرم
 




پست الکترونیک

پروفایل مدیر وبلاگ

» صفحه نخست
» عناوین مطالب وبلاگ
» آبان ٩۱ » مهر ٩۱ » شهریور ٩۱ » امرداد ٩۱ » تیر ٩۱ » خرداد ٩۱ » اردیبهشت ٩۱ » فروردین ٩۱ » اسفند ٩٠ » بهمن ٩٠ » دی ٩٠ » آذر ٩٠ » آبان ٩٠ » مهر ٩٠ » شهریور ٩٠ » امرداد ٩٠ » تیر ٩٠ » خرداد ٩٠ » اردیبهشت ٩٠ » فروردین ٩٠ » اسفند ۸٩ » بهمن ۸٩ » دی ۸٩ » آذر ۸٩ » آبان ۸٩ » شهریور ۸٩ » امرداد ۸٩ » تیر ۸٩
» فرهنگی(۱)
» عکس(۱)
» مذهبى(۱)
» حاج محمود عزیز(۱)
» عکس مذهبى(۱)
» محرمان محرم(۱)
» متن ادبی مربوط به عید غدیر(۱)

» السلام علیک یا ابا عبدالله....
» هرکه دارد هوس کرب وبلا بسم الله...
» خداحافظ.....
» السلام علیک یا قمر بنی هاشم...
» پنجشنبه ۱۳٩۱/۸/۱۸
» پنجشنبه ۱۳٩۱/۸/۱۸
» السلام علیک یا ابا عبدالله...حرم فقط حرم حسین...
» کهیعص...
» محرم نزدیک است...
» لبیک یا حسین...
 

مسؤلیت مداحان اهل بیت... یکشنبه ۱۳۸٩/۱۱/۳
 

 باز جای تاسف است که باید بگویم دو تن از مداحان مورد علاقه مردم در سخنانی جداگانه و البته عمومی، یکی از مسئولان را در شبهای قدر همین امسال پیش چشم و گوش مردم و زن بچه هایشان به ........... مردانه تشبیه کردند .

این شب ها، هیات های مذهبی شلوغ ترین شب ها و سحرهای خود را در طول سال تجربه می کنند.مراسم ندبه و مناجات در این شب ها در برخی هیات های پرسابقه تهران خیل کثیری از مردم را با خود همراه ساخته است. شب هایی که می تواند شیعیان را به دینداری، خلوص و عبادت و راهی که امام حسین (ع) و یارانش در پی آن به شهادت رسیدند نزدیک نماید، مداحی و روضه خوانی عامل اصلی شکستن دل و قرائت قصه دوران تشنگی مردمانی باشد که آزادگی و دینداری را بر ذلت ترجیح دادند و مظلومانه لباس شهادت بر تن کردند.

از قدیم نوحه و روضه خوانی اولین باب برای یادآوری مظلومیت یاران امام حسین (ع) بود؛ اشعاری که با خون جگر سروده می شد و از ته جان بر می آمد، نمونه اش شعر معروف باز این چه شورش است محتشم کاشانی که هنوز بعد از گذشت چندین سال دیدگان را تر می سازد، اما امروز حسین گویان و علی گویان ترانه های غربی را کمی دستخوش تغییر می کنند و بدون کمی ذوق و سلیقه و عشق در مراسم مذهبی شو اجرا می کنند.

اما در این میان مسئله ای پیش آمده و باید بگوییم که قرارمان این نبود. قرارمان این نبود ماجرای عزاداری سید الشهدا به یاوه گویی های سیاسی و فحاشی و شسکتن دل بیانجامد، مگر شیعه واقعی در عزای امام حسین وظیفه ای جز عزاداری برای سید و سالار شهیدان بر گردن دارد؟

حقیقت این است که حسین (ع) را دوستدارانش به شهادت رساندند. می دانید چرا این را می گوییم؟ برای اینکه حسین در مدینه یاران اندکی داشت که عده ای با او همراه شدند و عده ای به دلایل مختلف از همراهی او محروم ماندند، در مکه و بصره جز چند نفر انگشت شمار هیچ فردی به یاری وی نیامد.

امام را تنها در کوفه خوب می شناختند، کوفیان او را از سنین جوانی در بین خود دیده بودند، کوفیان واقعاً دوستدار حسین (ع) و خاندان پاکش بودند، آنها تنها کسانی بودند که هجده هزار دعوت نامه برای حسین بن علی (ع) فرستادند.

آیا این دعوت نامه ها از سر نفاق بود؟ لا والله . . . آنها دوستداران حسین و راهش بودند ولی با معیارهای دنیایی خویش، همین دوست داشتن با معیارهای دنیوی منجر به این شد که وقتی دنیای خود را نزد ظالمینی چون یزید و ابن زیاد یافتند، خیلی راحت برای کشتن حسین از هم سبقت گرفتند. دنیا خواهی افراطی چشم های آنها را کور کرد و بین دین و دنیا البته دنیا را انتخاب نمودند. دنیایی سراب گونه که پس از ارتکاب به قتل امام حسین هرگز به آن نرسیدند که نرسیدند که نرسیدند . . .


هزار و چهارصد سال گذشته است، همیشه می ترسیم که روزی امام زمان (عج) ظهور فرماید و اول چه کسانی به مخالفت بر می خیزند همه همین کسانی که سنگ او را به سینه می زنند و اظهار دوستی با او می کنند و در فراق او نعره های عاشقانه سر می دهند و عربده های مستانه می کشند.

این محافل انس و عبادت، هیچگاه فارغ از اعلام مواضع سیاسی (البته اگر بتوان نام آنها را سیاسی گذاشت)نبوده است بلکه اکثرا در حد فحاشی های سخیف و رکیک رخ نموده است و دل هر عزاداری را به درد آورده.

این شبها یکی از مراکز تجمع گسترده مردم مومن، مسجد ارگ تهران است. مراسمی که سالیان سال است در ماه مبارک از نیمه شب آغاز می شود و تا سحر نیز ادامه دارد.

یکی از موضوعات ثابت و تکراری در مجالس این شب ها اعتراض به عملکرد های سیاسی است.

اعتراض هایی عاری از روح منطقی – حال به هر شخص و گروه سیاسی که صورت گرفته باشد- و توام با ناسزا گویی های بی حساب، گویی که آموزه های دینی برای برخی بازیچه هایی برای پیشبرد اهداف دنیوی هستند.

مسئولیت مداحان اهل بیت

اصلا مسئولیت مداح اهل بیت چیست؟ آیا مسئولیتی به جز ذکر مصیبت و هدایت مردم بر راه اهل بیت بر گردن دارد؟ آیا مداح اهل بیت سواد سیاسی دارد که بتواند بدون ترس به فحاشی بپردازد و اطرافیانش هم مراقب باشند که مبادا کسی حرفی از عملکرد او به میان آورد؟ اصلا چه کسی به یک مداح اجازه می دهد در امور سیاسی دخالت کند در محفل عزاداری اباعبدالله دهنان به فحاشی آلوده کند؟ آن هم به گونه ای که پای را فراتر گذارد و به مسئولان و افراد مختلف ، نسبت های ناروا بدهد؟ آیا چنین کسی که اتفاقا مجالس روضه اش از شلوغ ترین مجالس روضه های تهران است می تواند بیانیه صادر کند و قطع نامه بدهد؟

حاج منصور ارضی للیالیقدر و ماه رمضان در جایی خطاب به یکی از مسئولان می گوید:
کسی که به حضرت عیسی(ع) و حضرت نوح(ع) توهین می کند، هدفش امام حسین(ع) است؛ چراکه امام حسین(ع) وارث حضرت نوح(ع) و حضرت عیسی(ع) است.

این مداح اهل بیت(س)، خواستار ثبات قدم در راه ولایت مداحان و هیأت های مذهبی شد و افزود: مداحان تنها با تمسک به این روش می توانند تاثیرگذار باشند.

در گزارش های مختلف رسانه ها آمده است: در ادامه این مراسم نیز، ارضی خطاب به "دارابی" - قائم مقام صدا و سیما - که در جلسه ذاکرین حسین جان(ع) در طلیعه فاطمیه حاضر بود، گفت: متاسفانه رادیو و تلویزیون شعر و نوحه که پخش نمی کند و همین نوارهایی که در هیأت های چند نفری تولید می شود و بعدا روی آن "ایش ایش!" می گذارند را پخش می کند.

این مداح اهل بیت (ع) افزود: ما که در صدا و سیما محرومیم و اگر مردم صدای ما را بشنوند مریض می شوند، ولی تعداد زیادی نوحه از مداحان دیگر موجود است که پخش نمی شود که باید چرایی آن مشخص شود.

و باز جای تاسف است که باید بگویم دو تن از مداحان مورد علاقه مردم در سخنانی جداگانه و البته عمومی، یکی از مسئولان را در شبهای قدر همین امسال پیش چشم و گوش مردم و زن بچه هایشان به ........... مردانه تشبیه کردند .

حاج منصور ارضی که به تازگی به علت حادثه آتش سوزی مسجد ارک تهران به دادگاه فراخوانده شده بود، در سخنان اخیرش که در همین مسجد بیان شد، گفت: “این موجود در دولت عین............ است و باید فکری به حالش کرد.”
“اگر پیرامون این شخص عمل مناسبی صورت نگیرد من خودم درستش می‌کنم.”

در جای دیگری نیز این مداح اهل بیت در مورد دستگیری یکی از سران اصلاح طلب اعلام کرد که ایشان در حال زنا بازداشت شده است؟!

این نوشته بنا ندارد از اشخاصی که توسط مداحان تهرانی مورد ناسزا و فحش قرار گرفته اند دفاعی کرده باشد و هر گونه وصله سیاسی را به خود نمی پذیرد، اما آیا صحیح است که در ایام محرم نیز چنین اعمالی از آنان در مسجد ارک سر بزند؟ زمانی نمی گذرد که اخلاق و معرفت و ادب را در همین هیات ها فرا گرفتیم، آیین دین داری و محبت و دوستی را آموختیم حال چگونه فرزند و کودکان خود را به این هیات ها ببریم؟ چه می آموزند؟ گیریم این هیات هایی که آقایان تشریف دارند نرویم اما اگر با توجه به بزرگی سن و پیشکسوتی آنها در بین مداحان تهران باعث شد آنان نیز در هیات های مختلف دیگر تهران یا شهرستانها الگو بگیرند و این گونه رفتار کنند چه؟


 

طبقه بندی:  

پیام های دیگران ()

 
 
» ابولفتحی
» پایگاه جامع عاشورا
» قالبهای مذهبی وبلاگ
» مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان
» علیرضا صابری-حسین عسگری
» شب همچنان سیاه است.
» حاج محمود -رایت العباس
» عشق فقط يك كلام
» سایت جامع موبایل
» khabare nezami
» حاج محمود عزیز
» شبکه ی بلوتوث
» سعيد احمدى
» رياست جمهور
» مهدی منتظر
» هيت الرضا
» jang afzar
» ياسين مديا
» nezame
» کتاب نیوز
» ولا کلیپ
» فناوری
» didani
» تبیان
» كليپ
» بروز
» تردید
» مداحان
» ذاکرین
» اعتقادات
» شيعه ها
» amozesh
» رحمت خدا
» سينا عودى
» شيعه والپر
» يك چكه ماه
» تیتراز فیلم ها
» عکس مذهبی
» فالب هاى پيچك
» طراحان مذهبى
» حاج منصور ارضى
» محمد حسین فرجی
» دانلود تیتراژ فیلم ها.
» دفتر مقام معظم رهبرى
» سبطين (عليهما السلام)
» دوستداران حاج منصورارضی -2
» مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
» taranom
» mazhabiha
» makhfi
» shokhi
» roze
» aks.mazhabi
» konkour
» hame chez
» آو ینی.
  RSS 2.0  


مرجع قالبها و ابزارهای مذهبی

By Ashoora.ir & Blog Skin